Home







Cross Country 2019

Congratulations to 2019 All State Selections!



Save the date: 2019 State Cross Country Banquet - 12/3/2019



2019 Invoice for N5CTA sponsored meets

 DATE      WHAT  WHERE     CONTACT  INFO
 SAT 9/7  Lake Forest Invitational     Killens Pond Michelle Kersey  
SAT 9/7      Unionville Two Mile Bash   Kennet Sq, PA           
FRI 9/13White Clay Creek ClassicWhite Clay Creek Mike Mooney  
 SAT 9/14    Briarwood Invitational    Philadelphia     
 FRI 9/20 Middletown Invitational Lums Pond Mary Kay Waltemire Meet Info
 SAT 9/21     Bull Run Invitational     Hereford HS, MD    
 SAT 10/5  Salesianum Invitational Branydwine Creek SP Mike Losapio  
 SAT 10/5     Paul Short InvitationalBethlehem, PA   
 FRI 10/11  Killens Pond Invitational  Killens Pond      Steve Lantz   Meet info
 FRI 10/18 Joe Oneill InvitationalBellevue State Park Michelle Flanagan  Meet info
 WED 10/23  Blue Hen Conference Championships  Bellevue State Park  Steve Lantz   
 THU 10/24 Catholic Conference Championships Bellevue Mike DiGennaro  
 SAT 11/2  New Castle County XC Championhsips  Winterthur  Rick Schuder  
 SAT 11/9  DIAA State Championships  Killens Pond    


Week 10 XC Team Rankings  (11/9/2019) Final               
DI Boys (prev wk) DI Girls (prev wk) DII Boys (prev wk)    DII Girls (prev wk)
 1 Charter of Wilm (1) 1 Padua (1) 1 Friends (2) 1 Ursuline (1)
 2 Salesianum (2) 2 Charter of Wilm (2) 2 Tatnall (1) 2 St. Mark's (2)
 3 Caesar Rodney (4) 3 Smyrna (4) 3 Archmere (4) 3 Newark Charter (5)
 4 Cape Henlopen (3) 4 Appoquinimink (3) 4 DMA (3) 4 Conrad (3)
 5 Concord (5) 5 Cape Henlopen (5) 5 St. Mark's (-) 5 Archmere (4)




Spartans Distance Night 2019
3200M Open Time Trial 


Click on the link for results from 2019 Distance night time trial run. 

November 9
DIAA State Championships, Killens Pond
Ursuline squeaks past St. Mark's for DII State Title/Padua Repeats as DI State Champion! 

Highlights:
Tatnall freshman, Lydia Colasante, took the DII individual honors clocking the girls’ fastest time of the day (18:48), #18 on the All Time List at Killens.

Lydia Colasanate leads Tiffany Herrera, Natalie Donaldson, and Maisie Donahue

Ursuline narrowly claimed victory over runner-up, St. Mark’s, by 2 points, 50-52.  This is the 3rd time since 1984 that the team title was settled by 2 points or less.  Ursuline managed to get their 5 scoring runners in the top 15, Anna Pryor/5th, Alaina McGonigle/8th, Clare Kornacki/10th, Emily Rzucidlo/12th, and Ava Lindia/15thSt. Mark’s aggressive front running gave the Raiders a scare. Sophomore, Tiffany Herrera and freshman Natalie Donaldson, pushed the pace late in the race to finish 2nd and 3rd respectively.  Brandywine's Maisie Donahue, the New Castle County champion, finished 4th.  The top 4 girls broke into the Killens Pond All time List.  Rounding out the top ten were 6th place Malorie Hollway ( Conrad), 7th place  Jordan Ormsby (St. Mark’s), and 9th place Stephanie Herrera  (St. Mark’s).

Ursuline - team champions
Padua won their 7th consecutive DI title, 50-102 over Charter School of Wilmington.  Padua junior, Judy McLaughlin, led the Pandas to victory, taking individual honors in 19:04.  Padua placed 5 in the top 21, Mary Katherine Dorsey/10th, Geneva Laur/11th, Elena Bochetti/12th, and Mackenzie Speed/21st.  Charter was led by Maya Bordrick’s 2nd place finish in 19:10 and Maria Lombardi taking 7th in 19:30.  Keely Arndt of Caesar Rodney closed strong to finish 3rd in 19:12.  Alyssa Brinsky, after leading for more than 2.5miles finished 4th in 19:20.  Smyrna also placed 2 in the top 10, Sarah LaRose/5th  in 19:27 and Raegan Sebastianelli6th in 19:29.  Faith Mitchell, from Milford placed 8th in 19:40.
               
McLaughlin leads Keely Arndt and Alyssa Brinsky                 Padua - team champions


Charter School of Wilmington edges past Salesianum for DI State Title/Wilmington Friends takes down Tatnall to become the DII Champion!

Highlights:
Salesianum Senior, Aidan Higley, in an upset win, handed Andrew Avila his first lost among DE runners this season.  Higley ran 15:48, the fastest boys’ time of the day and good for 10th on the All time list at Killens.  Avila was 2nd in 15:53, 12th on the All Time List.

Higley(l), Avila(r) lead the DI pack early in race

The team title was decided by just 3 points, with the Force coming out on top over Salesianum, 39-42.  Avila was followed by teammates Prasanna Krishnamoorth/6th, Jesse Herdman/7th, Charles Davis/10th, Luke Mathe/14th.  This is the 6th time since 1954 that the D1 team tile was settled by 3 points or less.  Also in the top 10 were Ryan Banko/3rd from Salesianum, Blaise Moyer/4th from Caesar Rodney, Ethan Edery/5th from Cape Henlopen, Jack Welch/8th from Concord, and Conor Ryan/9th from Salesianum.

Charter - team champions

Wilmingtom Friends bested Tatnall by 10 points, 66-76 to take the DII team title - the first time Tatnall has been beaten in the state meet since 2008.  Tatnall junior Declan McDonnell won the race in 16:03, good for 20th on the All time list.  


Declan McDonnell leading late in the race


Friends was led by Chris Rosado/4th, Luke Munch/8th, Max Leffler/12th,  and Marcel Stewart/13th.  Rounding out the top 10 were Quinn O’Dell/2nd from DMA, Blake Hundley/3rd from St. Andrews, Jack Vito/5th from St. Mark’s, Ezekial Dawkins/6th from Newark, Owen Phillips/7th from Archmere, Andrew Overman/9th from Wm. Christian, and Jake Mundoch/10th from Sussex Academy.

 

Wilmington Friends - team champions.
DII Boys (updated)


November 2
New Castle County Championships, Winterthur
Varsity Boys (updated)

Varsity Girls (updated)
JV Girls (updated)


Henlopen Conference Championships, Killens Pond

October 30
Sussex County Championships, Sussex Academy

October 29
Kent County Championships, Brecknock Park


October 25
Catholic Conference Championships, Bellevue State Park

October 24
DISC Conference Championships, St. Andrew's School


Diamond State Conference Championships, Bellevue State Park


October 23
Blue Hen Conference Championships, Bellevue State Park


October 18
Joe O'Neill Invitational, Bellevue State Park

(Results updated 10/20)

October 12
Manhattan HS XC Invitational, Van Cordtlandt Park, Bronx, NY
Wilmington Charter's Andrew Avila Runs 12:34, #5 All Time at Van Cortlandt, winning the Varsity E race!

Salesianum's Aidan Higley runs 12:54, #13 All Time, to place 2nd in Varsity A race.  Sallies and WIlmington Charter teams finish 3rd in their respective races.

Varsity Boys D (Newark, Tatnall, Wilm Christian)
Varsity Boys E (Wilm Charter)

Tatnall frosh Lydia Colosante leads all Delaware runners in 15:31!
Varsity GIrls A (Tatnall)
Varsity GIrls B (Newark)
Varsity Girls D (Wilm Christian)
Varsity Girls F (Wilm Charter)


October 11
Killens Pond Invitational, Killens Pond


October 5
Salesianum Invitational, Brandywine Creek State Park


Great American Cross Country Festival, Cary, NC (St. Mark's)

Paul Short Invitational (Appoquinimink, Caesar Rodney, Charter, Tatnall)
Boys White Results (Appoquinimink)
Boys Brown Results (Caesar Rodney, Charter, Tatnall)

Girls Brown Results (Caesar Rodney, Charter)
Girls White Results (Appoquinimink, Tatnall)

September 28
Patrick Henry Invitational, Ashland, Va. (Cape)

Bowdoin XC Classic, Wappingers Falls, NY. (Archmere)

Charlie Bell Hornet Invitational, DSU Outreach Center, Smyrna, DE


Six Flags Wild Safari Invitational, Jackson, NJ

Carlisle Invitational, Carlisle, PA (Mt. Pleasant, Padua, Salesianum)

Westtown XC Invitational, Carlisle, PA (St. Andrew's, Tower Hill))

September 21
Bull Run Invitational, Hereford, MD (Newark)

September 20
Middletown Invitational, Lums Pond


September 14
Briarwood Invitational, Philadelphia, PA (Archmere, Padua)

September 13
White Clay Creek Classic, White Clay Creek State Park


Harry Groves Spiked Shoe Invitational, State College, PA (Ursuline)

September 7
Unionville Two Mile Bash, Unionville, PA

Lake Forest Invitational, Lake Forest HS

Cherokee Challenge,  Marlton, NJ (Salesianum)

PTXC 11, Kutztown, PA (Charter)
Comments